فناوری گرافیک کانکریت و مزایای آن در نمای بیرونی ساختمان

فناوری گرافیک و ایجاد نقش و تصویر بر روی بتن یک ایده کاملا جدید و جذاب در صنعت ساختمان می باشد. ایجاد تصویر و طرح‌های خلاقانه در بر روی دیواره های بتنی نه تنها به جذابیت معماری و بصری ساختمان جلوه بیشتری میدهد بلکه سبب هزینه بسیار کم بدون نیاز به نقاشی و پوشش دهی سطح تصاویر خلاقانه و زیبایی را بر روی دیوارها بوجود آوریم. این فناوری برای اولین بار در کشور فنلاند و توسط یک مهندس جوان به نام  Samuli Naamanka ابداع گردیده است . این فناوری الهام بخش خلق یک محصول صنعتی در شکل یک اثر هنری برای سطوح بتنی در مقیاس بزرگ می باشد، ابزاری که معماران می توانند با آن از نظر بصری خلاق تر باشند و نماهای زیباتر و جذاب‌تر برای ساختمان‌های تجاری، مسکونی و عمومی و دیوارهای داخلی طراحی نمایند.

سرفصل مطالب

شرکت گرافیک کانکریت Graphic Concrete توانسته است با بهره گیری از  این فناوری سطوح ساده و تخت دیواره های بتنی را به صورتی ویژه و استثنایی به تصاویر و نقش های هندسی مدرن منقش نماید . فناوری مذکور در اروپا به نحو محسوس طراحی و معماری دیواره ساختمان‌ها را تحت تاثیر قرارداده است و به معماران اجازه داده‌است تا در این زمینه طرح‌های معماری جدیدی را بوجود بیاورند . روش کار با این فناوری جدید بسیار راحت و کم هزینه می باشد . روش کار با این فناوری بسیار ساده بوده و یک لایه کاغذ در زیر بستر بتن ریزی دیوراه قرار میگیرد و بتن دیواره بر روی این کاغذ پهن میشود . ویژگی مهم این کاغذ در آن است که با ایجاد نوعی ترکیب خاص از تشکیل ساختاری بتنی به ضخامت کمتر از 2 میلی متر در محدوده رنگ پاشی شده جلوگیری به عمل می آورد و در نهایت از تفاوت رنگ بخش ساده بتنی و قسمت تحلیل رفته یک ساختاری طرح دار به دست می آید. شرکت شیراز اسکان برای اولین بار در ایران با استفاده از کارشناسان مجرب نمونه های  صنعتی این فناوری را مورد تست و ارزیابی قرار داده است و کلیه آزمون‌های جامع را بر روی انواع بتن و بتن GFRC انجام داده‌است .

مهندسان شرکت شیراز اسکان با استفاده از امکانات آزمایشگاهی و با بهره گیری از روش های تحقیق و توسعه موفق گردیده اند تا دهها نمونه طراحی را با موفقیت به تولید برسانند . باید به این نکته اشاره نمود که استفاده از این روش طراحی در کشور ناشناخته بوده و معدود شرکتهای داخلی و مهندسین طراح و معمار از این فناوری مطلع می باشند و بدون شک توسعه این روش طراحی و ساخت دیوراهای نما به شکل وسیعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. شرکت شیراز اسکان طرحهای مرتبط با ساخت ساختمان های پیش ساخته و ویلاهای پیش ساخته بتنی را با استفاده از این فناوری طراحی نموده است و همین مسئله سبب شده است که رویکرد مشتریان و استقبال آنها از این طرحها بیشتر گردد .به صورت خلاصه استفاده از فناوری گرافیک کانکریت را میتوان به موارد زیر دست بندی نمود:

  • ایجاد طرحهای بصری در تمامی ابعاد و سایزهای مختلف برای سطوح بتنی امکانپذیر می باشد .
  • الگوی های انتخابی دارای هیچگونه محدودیتی در نوع تصویر و نوع نقش نمی باشد .
  • اجرای طرحها به هیچ عنوان نیاز به دستگاه و فناوری خاصی ندارد و صرفا بر پایه مهارت و تخصص اجرا می باشد.
  • این نوع تصاویر از عمر بسیار بالایی برخوردار می باشند و به هیچ عنوان تخریب نمیشود .
  • انی فناوری بر روی انواع بتن و بتن کامپوزیت GFRC قابلیت اجرا دارد .

خوشبختانه شرکت شیراز اسکان این فناوری را به صورت کامل بومی نموده و با امکانات داخلی نمونه های متنوعی از آنرا تولید نموده است . این شرکت آمدگی آن را دارد تا در خصوص طرح های بزرگ عمرانی تجارب خود را در زمینه تولید فناوری گرافیک کانکریت در اختیار معماران و متخصصین کشور قرار دهد .

Comments for this post are closed.