تحول در معماری ساختمانها با استفاده از فناوری تولید بتن GFRC

بتن GFRC چیست؟

استفاده از بتن GFRC در نمای ساختمان به شدت در حوزه کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال توسعه می باشد .بتن GFRC دارای مقاومت خمشی و کششی بالایی نسبت به بتن معمولی می باشد و همین برتری باعث شده است که بتوان طرحهای کاملا خلاقانه و پیشرو در معماری را برای نمای ساختمان های لوکس و مجتمع های تجاری بزرگ پیاده سازی نمود

بتن gfrc
بتن gfrc

این مسئله به شدت بر طراحان و مهندسان سازنده برج های بزرگ و مجتمع های مسکونی در امارات و قطر و عمان و عربستان اثر گذار بوده است و بسیای از طرحهای معماری اسلامی با هزینه بسیار کم با الگوی GFRC به مرحله تولید رسیده است . باید توجه داشت طرحهای معماری اسلامی آمیزه ای از منحنی های پیچیده و اشکال محدب و مقعر زیبا می باشند که در طی قرنها به مرحله کمال رسیده اند و اجرای این طرحها به راحتی با فناوری ساخت بتن های GFRC امکانپذیر می باشد.

چند نمونه از استفاده های بتن GFRC در معماری ها:

نمای بیرونی دانشکده هنر صباح السالم Sabah Al-Salem University City – College of Art and Education در کشور کویت و همچنین طرح مجتمع بزرگ هنری One Thousand Museum Tower در کشور امارات با الهام از طراحی زها حدید در حال ساخت می باشد و همچنین نمای بیرونی موزه ملی قطر National Museum of Qatar نمونه هایی خلاقانه و بسیار زیبا از بتن GFRC می باشد که در کشورهای عربی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نکته جالب ان است مه در پروژه line و شهر جدید Neom طرحهای خلاقانه ای با استفاده از بتن GFRC به اجرا گذاشته خواهد شد .

بدون شک فناوری تولید بتن GFRC شرایطی را بوجود آورده است که بتوان تولید طرحهای خلاقانه با پیچیدگی های خاص را در بهترین شرایط به مرحله تولید رساند و نمای مجتمع های بزرگ تجاری و مسکونی و ساختمانهای چند منظوره به صورت کاملا ایده آل طراحی نمود . بدون شک این فناوری مهم در طراحی و معماری ایرانی و اسلامی نیز بزرگی را در کشور ایفا خواهد نمود و در آینده نزدیک شاهد اجرای طرحهای اصیل معماری با استفاده از بتن GFRC در طراحی ساختمانها و ابنیه داخل کشور خواهیم بود. شرکت شیراز اسکان بنا به رسالت و تعهد در تلاش است تا در اجرای طرحهای ساخت و ساز مسکن و مجتمع های تجاری – اداری از این فناوری ساده و ارزان به بهترین شکل ممکن استفاده ببرد و با احیا طرحهای اصیل اسلمی و نقش و نگارهای اصیل ایرانی به احیا معماری اصیل ایرانی و تلفیق آن با طرحهای مدرن بپردازد .

استفاده از بتن GFRC در معماری ایرانی

معماری اصیل ایرانی به شدت بر استفاده از نور تاکید می نماید و روزنه های کوچک و منفذ های نوری در گنبدمساجد و پنجره های آنان دارای اثرات بسیار زیبایی بر فضای داخلی اماکن می باشند . نقش نور در معماری اسلامی – ایرانی بیان کننده اصل تجلی و نمادی از ذات خداوند است. نور مؤثر ترین بخش از معماری ایرانی نه تنها به عنوان یک مؤلفه فیزیکی بلکه به عنوان نمادی از ذات الهی تبدیل میکند. اینک به مدد استفاده از فناوری ساخت محصولات GFRC میتوان تمامی این طرحها و پوشش نمای ساختمانی را با تلفیق و باز آفرینی معماری ایرانی مجددا در نمای بیرونی ساختمانها به کار برد . شرکت شیراز اسکان تا کنون هشت طرح جامع مطالعاتی را در زمینه تلفیق ساختاری معماری ایرانی و فضاهای مدرن مورد بررسی قرار داده است و نتایج تمامی این طرحها نشان میدهد که استفاده از المانهای معماری ایرانی دارای نقشی مهم در ایجاد فضای داخلی آرام و محیطی دلنشین می باشد ضمن انکه اجرای طرحهای GFRC با الگوی معماری ایرانی به شدت بر حفط هویت شهری اثر گذار خواهد بود .این فناوری و قابلیت تولید GFRC نما در سالهای آتی چهره شهرهای ایران را متحول خواهد ساخت و تحولی اساسی در معماری کشور بوجود خواهد آورد .

Comments for this post are closed.